Rozmowa z Księdzem Infułatem Bogumiłem Jóźwiakiem  proboszczem parafii
p. w. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Misje Miłosierdzia Bożego w naszej diecezji rozpoczynają się w parafii p. w. Miłosierdzia Bożego. Dlaczego właśnie tutaj?

Dlatego, że kościół p. w. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu jest jednocześnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Ksiądz biskup ordynariusz Stanisław Napierała 26 września 1993 roku dokonał konsekracji kościoła i jednocześnie ogłosił go Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Stąd, gdy wyszła sprawa głoszenia Misji Miłosierdzia Bożego w diecezji kaliskiej, od razu wskazano, że tym pierwszym kościołem ma być kościół p. w. Miłosierdzia Bożego. Ale jest jeszcze drugi powód. Mianowicie 29 września obchodzimy 50 lecie istnienia naszej parafii.

Jak wygląda życie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego?

Kult Miłosierdzia Bożego w parafii istnieje przynajmniej od 50 lat, to znaczy od jej ustanowienia. Od samego początku jest tutaj czczony obraz Miłosiernego Pana Jezusa, który obecnie znajduje się w kaplicy wieczystej adoracji w naszym kościele. Dodam, że jej istnienie jest bardzo ważne dla parafian. Codziennie wieczorem odmawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego, która kończy całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu.

Czy parafia przygotowuje się do Misji?

Tak. W ogóle sama myśl, żeby przeprowadzić Misje wypłynęła we wrześniu ubiegłego roku w rozmowie jaką przeprowadziłem z Ojcem Pałubickim, który już kilka lat temu głosił Misje Miłosierdzia Bożego w naszej parafii. Utrzymujemy stały kontakt z ojcem Pałubickim. W czasie tej rozmowy pojawił się pomysł, że dobrze byłoby po pierwsze odnowić te Misje, które kiedyś tu prowadził; a po wtóre byłyby one bezpośrednim przygotowaniem do obchodu 50 - lecia parafii. Zadecydowaliśmy, że Misje Miłosierdzia będą głoszone na tydzień przed rocznicą, która przypada 29 września. Ojciec Pałubicki, o ile wiem, rozmawiał też na ten temat z Księdzem Biskupem Ordynariuszem, który podchwycił tę myśl i zaproponował, żeby Ojcowie Jezuici przeprowadzili takie Misje w diecezji w ciągu kilku lat. I tak to się właśnie zaczęło. Na początku tego roku w lutym, na zebraniu księży dziekanów, Ksiądz Biskup Ordynariusz poddał pomysł pod dyskusję. Dziekani zgodzili się, by odbyły się misje Miłosierdzia Bożego. Na pierwszy rzut idzie dekanat kaliski drugi. Początek w parafii Miłosierdzia Bożego. Misjom będzie towarzyszył obraz Jezusa Miłosiernego, który pobłogosławił w Łagiewnikach Ojciec Święty.

Jak długo Misje potrwają?

Zaczną się 21 września o godz. 18.30 uroczystym wprowadzeniem obrazu do kościoła, a zakończą się w niedzielę 29 września uroczystością jubileuszową. Obraz pożegnamy w sobotę 28 września i przekażemy go do parafii Narodzenia NMP na Zagorzynku.

Wspomniał Ksiądz Infułat, że Misje są także przygotowaniem do rocznicy 50 - lecia parafii?

50 - lecie parafii jest dla nas ważną rocznicą. Tym bardziej, że w ten sposób uświadamiamy sobie, że nasz kościół Miłosierdzia Bożego (i jednocześnie parafia) jest jednym z pierwszych w Polsce pod tym wezwaniem. Kilka dni temu była u mnie studentka z Krakowa, która studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i pisze pracę o kościołach p. w. Miłosierdzia Bożego w Polsce. Zapytałem ją ile parafii w Polsce uprzedziło nas z tym tytułem. Odpowiedziała, że może dwie. Mamy więc to miejsce medalowe.

Stan dzisiejszy parafii.

W tej chwili przygotowujemy się pilnie do parafialnej uroczystości. Na rozpoczęciu i zakończeniu Misji będzie Ksiądz Biskup Ordynariusz. Podczas każdej Mszy św. odmawiamy specjalną modlitwę. Koronka jest także odmawiana w tej intencji. Cieszymy się, że Ojciec Święty oddał świat Miłosierdziu Jezusa. Zwrócił się z apelem do całej Polski; „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”.

Myślę, że nasza parafia w jakiś sposób daje świadectwo o Bożym Miłosierdziu, które tak bardzo jest potrzebne dzisiejszemu człowiekowi. Przez sam fakt, że ludzie mogą w każdej chwili przyjść i pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Ponadto dokonuje się w niej wiele Dzieł Miłosierdzia. Mocno jest rozwinięta pomoc charytatywna. Oczywiście na ile nas stać. Nie chodzi tu tylko o pomoc materialną, ale wielką rolę spełnia Poradnia Rodzinna. Jest psycholog, są prawnicy, nauczycielki, wychowawczynie. Rodzice, którzy mają wielorakie problemy w rodzinie mogą przyjść i zasięgnąć porady. Poradnictwo jest bezpłatne i anonimowe. Tak czynimy miłosierdzie w naszej parafii.

Jakie nadzieje duszpasterskie Ksiądz Infułat wiąże z Misjami Miłosierdzia Bożego w swojej parafii.

Nadzieje są olbrzymie. Ale przecież nie nasz wysiłek będzie tu najważniejszy, lecz przede wszystkim łaska Boża, która będzie tutaj działała. Mam nadzieję, że będzie ona tak ogromna, że zacznie się przemiana w sercach ludzkich. Wszyscy potrzebujemy nawrócenia: tak duszpasterze, jak i wierni, którzy żyją tutaj w promieniach Miłosiernego Zbawiciela. Wśród parafian widzę radość, że należą do parafii p. w. Miłosierdzia Bożego, o którym tak wiele mówił Ojciec Święty w Łagiewnikach.

Rozmawiał ks. Krystian Szenowski

Ks. infułat Bogumił Jóźwiak